-
Dane finansowe
2014 r. upłynął pod znakiem bardzo silnych wyzwań dla spółek branży paliwowej. Podejmowane przez nas decyzje i kroki udowodniły, że potrafimy szybko dostosować się do wymagającego otoczenia, aby zapewnić realizowanym projektom oczekiwany poziom opłacalności.
-
Wyniki segmentów
Przyjęty przez nas model zarządzania segmentowego wpływa na sprawność funkcjonowania oraz zapewnienie synergii kosztowej i przychodowej w skali całej organizacji.
-
List Wiceprezesa Zarządu
Rok 2014 upłynął pod znakiem bardzo silnych wyzwań dla spółek z branży paliwowej. Kroki poczynione przez Grupę Kapitałową LOTOS udowodniły, że potrafimy szybko podejmować decyzje pomagające dostosować się do wymagającego otoczenia, aby zapewnić realizowanym projektom oczekiwany poziom opłacalności.
-
Otoczenie biznesowe
Kluczowym czynnikiem, który w 2014 r. w sposób istotny oddziaływał na rynek naftowy zarówno na świecie, jak i w Polsce, a tym samym miał znaczący wpływ na wyniki Grupy Kapitałowej LOTOS, były notowania ropy naftowej i podążające za nimi notowania produktów naftowych.
-
Cele strategiczne
Strategia Grupy Kapitałowej LOTOS zakłada umacnianie naszej pozycji jako silnej, innowacyjnej i efektywnie rozwijającej się firmy, która odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.
-
Model działania
Nasza działalność koncentruje się na wydobyciu i przerobie ropy naftowej oraz hurtowej i detalicznej sprzedaży produktów naftowych, do których należą: paliwa (benzyna bezołowiowa, olej napędowy i lekki olej opałowy), ciężki olej opałowy, asfalty, paliwo lotnicze, benzyna surowa, gaz płynny propan-butan (LPG) i oleje bazowe.
-
Szanse i ryzyka
W Grupie Kapitałowej LOTOS identyfikujemy ryzyka we wszystkich obszarach działalności. Najbardziej znaczące z punktu widzenia naszego funkcjonowania są ryzyka o charakterze finansowym oraz z obszaru poszukiwań i wydobycia. W analizie ryzyka uwzględniamy czynniki związane ze zrównoważonym rozwojem.
-
Podstawowe dane 2014
Pod względem przychodów ze sprzedaży osiągniętych w 2014 r. na poziomie ok. 28,5 mld zł zajmujemy 4. miejsce w grupie 500 największych firm w Polsce.

List Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Szanowni Państwo,
Z pełną satysfakcją przekazujemy Państwu Zintegrowany Raport Roczny Grupy LOTOS S.A. za 2014 rok, który stanowi potwierdzenie wyboru właściwych kierunków rozwoju Spółki, ale przede wszystkim jest dowodem sprawności menadżerskiej i wysokich kompetencji jej Zarządu.
Najważniejszym i kluczowym dla dalszego rozwoju Spółki projektem zrealizowanym w 2014 roku była modelowo przygotowana i przeprowadzona emisja akcji. Proces ten zakończony został pełnym sukcesem, wyróżniającym SPO Grupy LOTOS na tle innych tego typu projektów, przeprowadzonych na rynku kapitałowym w ostatnich latach. Należy podkreślić, że większościowy akcjonariusz Spółki - Skarb Państwa objął wszystkie przysługujące mu akcje nowej emisji, tak samo zachowali się i inni akcjonariusze. W efekcie stopa redukcji zapisów dodatkowych wyniosła 98,33 procent. Pozyskując na rozwój znaczące środki finansowe w realiach niezwykle trudnego rynku i zyskując pełne zaufanie akcjonariuszy dla nowych projektów inwestycyjnych, Zarząd wykazał się odpowiedzialnością za Spółkę nie tylko w zakresie jej bieżących potrzeb, ale co ważne także w długiej perspektywie. Środki z emisji zostaną przeznaczone na finansowanie Projektu EFRA – budowy instalacji opóźnionego koksowania wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz na zagospodarowanie złóż gazowych B4 i B6 na Morzu Bałtyckim. To przede wszystkim realizacja tych projektów będzie budować wartość dla akcjonariuszy i umacniać przewagę konkurencyjną Spółki w kolejnych latach.
Dla akcjonariuszy Spółki szczególnie ważne jest to, aby jej działania były zawsze transparentne, odpowiedzialne i efektywne we wszystkich obszarach aktywności. Dlatego w 2014 roku LOTOS nie tylko kontynuował projekty wpisane w strategię społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), ale skutecznie wspierał inicjatywy doskonalące warunki życia społeczeństwa i chroniące środowisko naturalne. Po raz kolejny Spółka zdobyła uznanie interesariuszy, a jej prospołeczne inicjatywy stawiane były, jako wzór aktywności charakteryzujących nowoczesny biznes.
Z perspektywy 2015 roku doskonale widać, że rok 2014 został w Grupie LOTOS wykorzystany szczególnie starannie i mądrze do przeprowadzenia kluczowych działań dla zbudowania solidnych fundamentów dla dalszego rozwoju całej Grupy Kapitałowej LOTOS. Strategia koncernu na kolejne 5 lat będzie przedstawiona akcjonariuszom i uczestnikom rynku kapitałowego w drugiej połowie 2015 roku. Dlatego głęboko zasadne jest złożenie gratulacji wszystkim, którzy w minionym roku wnieśli swój wkład w sukces LOTOSU, za jaki należy uznać przygotowanie Spółce nowego, perspektywicznego etapu rozwoju. Szczególne słowa należą się Zarządowi Grupy LOTOS za przeprowadzenie z powodzeniem Spółki przez bardzo wymagający okres oraz wszystkim pracownikom, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do wzmocnienia pozycji LOTOSU wśród liderów polskiej gospodarki.
Z poważaniem,
Wiesław Skwarko
Przewodniczący Rady Nadzorczej
Grupa LOTOS S.A.