-
Dane finansowe
2014 r. upłynął pod znakiem bardzo silnych wyzwań dla spółek branży paliwowej. Podejmowane przez nas decyzje i kroki udowodniły, że potrafimy szybko dostosować się do wymagającego otoczenia, aby zapewnić realizowanym projektom oczekiwany poziom opłacalności.
-
Wyniki segmentów
Przyjęty przez nas model zarządzania segmentowego wpływa na sprawność funkcjonowania oraz zapewnienie synergii kosztowej i przychodowej w skali całej organizacji.
-
List Wiceprezesa Zarządu
Rok 2014 upłynął pod znakiem bardzo silnych wyzwań dla spółek z branży paliwowej. Kroki poczynione przez Grupę Kapitałową LOTOS udowodniły, że potrafimy szybko podejmować decyzje pomagające dostosować się do wymagającego otoczenia, aby zapewnić realizowanym projektom oczekiwany poziom opłacalności.
-
Otoczenie biznesowe
Kluczowym czynnikiem, który w 2014 r. w sposób istotny oddziaływał na rynek naftowy zarówno na świecie, jak i w Polsce, a tym samym miał znaczący wpływ na wyniki Grupy Kapitałowej LOTOS, były notowania ropy naftowej i podążające za nimi notowania produktów naftowych.
-
Cele strategiczne
Strategia Grupy Kapitałowej LOTOS zakłada umacnianie naszej pozycji jako silnej, innowacyjnej i efektywnie rozwijającej się firmy, która odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.
-
Model działania
Nasza działalność koncentruje się na wydobyciu i przerobie ropy naftowej oraz hurtowej i detalicznej sprzedaży produktów naftowych, do których należą: paliwa (benzyna bezołowiowa, olej napędowy i lekki olej opałowy), ciężki olej opałowy, asfalty, paliwo lotnicze, benzyna surowa, gaz płynny propan-butan (LPG) i oleje bazowe.
-
Szanse i ryzyka
W Grupie Kapitałowej LOTOS identyfikujemy ryzyka we wszystkich obszarach działalności. Najbardziej znaczące z punktu widzenia naszego funkcjonowania są ryzyka o charakterze finansowym oraz z obszaru poszukiwań i wydobycia. W analizie ryzyka uwzględniamy czynniki związane ze zrównoważonym rozwojem.
-
Podstawowe dane 2014
Pod względem przychodów ze sprzedaży osiągniętych w 2014 r. na poziomie ok. 28,5 mld zł zajmujemy 4. miejsce w grupie 500 największych firm w Polsce.

Rada Nadzorcza
-
Kompetencje Rady Nadzorczej
Członek Rady Nadzorczej stosownie do zasad zawartych w Dobrych praktykach spółek notowanych na GPW powinien posiadać należytą wiedzę i doświadczenie, a przy wykonywaniu obowiązków kierować się starannością wynikającą z zawodowego charakteru swojej działalności.
-
Skład Rady Nadzorczej
Skarb Państwa uprawniony jest do bezpośredniego powoływania i odwoływania jednego członka Rady Nadzorczej Grupy LOTOS tak długo jak pozostaje akcjonariuszem Spółki.
-
Stałe komitety Rady Nadzorczej
Komitety na stałe powołane przez Radę Nadzorczą Grupy LOTOS to: Komitet Audytu, Komitet Strategii i Rozwoju oraz Komitet Organizacji i Zarządzania.
-
Wynagradzanie Rady Nadzorczej
Członkom Rady Nadzorczej Grupy LOTOS w 2014 r. przysługiwało indywidualne wynagrodzenie miesięczne w wysokości, której podstawę ustalono na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w czwartym kwartale 2009 r.
-
Status niezależności Rady Nadzorczej
Termin niezależnego członka Rady Nadzorczej oznacza osoby niepozostające w jakichkolwiek relacjach z akcjonariuszami, Spółką lub jej pracownikami, co mogłyby być dla nich potencjalnym źródłem konfliktu interesu.
-
Unikanie konfliktu interesów
Grupa LOTOS nie posiada informacji dotyczących zaistnienia w 2014 r. ewentualnych konfliktów interesów lub możliwości ich powstania, o których członek Rady Nadzorczej w przypadku ich wystąpienia powinien poinformować.
-
Zaangażowanie w kwestie zrównoważonego rozwoju
Komitety Rady Nadzorczej, uznając kwestie zrównoważonego rozwoju za istotne dla Spółki oraz dostrzegając znaczenie odpowiedzialnego podejścia do prowadzenia biznesu, w 2014 r. podejmowały się w toku swych prac omówienia zagadnień z tego zakresu.