-
Dane finansowe
2014 r. upłynął pod znakiem bardzo silnych wyzwań dla spółek branży paliwowej. Podejmowane przez nas decyzje i kroki udowodniły, że potrafimy szybko dostosować się do wymagającego otoczenia, aby zapewnić realizowanym projektom oczekiwany poziom opłacalności.
-
Wyniki segmentów
Przyjęty przez nas model zarządzania segmentowego wpływa na sprawność funkcjonowania oraz zapewnienie synergii kosztowej i przychodowej w skali całej organizacji.
-
List Wiceprezesa Zarządu
Rok 2014 upłynął pod znakiem bardzo silnych wyzwań dla spółek z branży paliwowej. Kroki poczynione przez Grupę Kapitałową LOTOS udowodniły, że potrafimy szybko podejmować decyzje pomagające dostosować się do wymagającego otoczenia, aby zapewnić realizowanym projektom oczekiwany poziom opłacalności.
-
Otoczenie biznesowe
Kluczowym czynnikiem, który w 2014 r. w sposób istotny oddziaływał na rynek naftowy zarówno na świecie, jak i w Polsce, a tym samym miał znaczący wpływ na wyniki Grupy Kapitałowej LOTOS, były notowania ropy naftowej i podążające za nimi notowania produktów naftowych.
-
Cele strategiczne
Strategia Grupy Kapitałowej LOTOS zakłada umacnianie naszej pozycji jako silnej, innowacyjnej i efektywnie rozwijającej się firmy, która odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.
-
Model działania
Nasza działalność koncentruje się na wydobyciu i przerobie ropy naftowej oraz hurtowej i detalicznej sprzedaży produktów naftowych, do których należą: paliwa (benzyna bezołowiowa, olej napędowy i lekki olej opałowy), ciężki olej opałowy, asfalty, paliwo lotnicze, benzyna surowa, gaz płynny propan-butan (LPG) i oleje bazowe.
-
Szanse i ryzyka
W Grupie Kapitałowej LOTOS identyfikujemy ryzyka we wszystkich obszarach działalności. Najbardziej znaczące z punktu widzenia naszego funkcjonowania są ryzyka o charakterze finansowym oraz z obszaru poszukiwań i wydobycia. W analizie ryzyka uwzględniamy czynniki związane ze zrównoważonym rozwojem.
-
Podstawowe dane 2014
Pod względem przychodów ze sprzedaży osiągniętych w 2014 r. na poziomie ok. 28,5 mld zł zajmujemy 4. miejsce w grupie 500 największych firm w Polsce.
Podejście do zarządzania ryzykiem korporacyjnym
W 2014 r. w ramach systemu zarządzania ryzykiem korporacyjnym (ang. Enterprise Risk Management, ERM) w Grupie Kapitałowej LOTOS sukcesywnie wprowadzaliśmy działania ograniczające poszczególne ryzyka, co pozwoliło na zmniejszenie prawdopodobieństwa ich wystąpienia. Dla ryzyk, które się zmaterializowały, zastosowaliśmy wcześniej określone plany postępowania, co pozwoliło na ograniczenie ich negatywnych skutków. Zidentyfikowaliśmy także nowe ryzyka związane głównie z realizacją istotnych dla funkcjonowania grupy kapitałowej projektów, takich jak Projekt EFRA, czyli opóźnione koksowanie DCU, czy zagospodarowanie złoża B8. Ponadto udoskonaliliśmy narzędzia wykorzystywane do zarządzania ryzykiem, w tym metodykę ich identyfikacji i oceny oraz monitorowania.
Dzięki zarządzaniu ryzykiem korporacyjnym realizujemy działania najbardziej optymalne z punktu widzenia działalności biznesowej, zawierające się w ramach akceptowalnego przez nas poziomu ryzyka. Identyfikujemy także pojawiające się szanse i nowe możliwości oraz podejmujemy działania w celu ich wykorzystania.
W Grupie Kapitałowej LOTOS identyfikujemy ryzyka we wszystkich obszarach działalności i mają one zróżnicowany charakter.
Wiele ryzyk jest ze sobą powiązanych, dlatego też badamy ich wzajemne oddziaływanie i dążymy do ich maksymalnego ograniczenia. Najbardziej znaczące z punktu widzenia funkcjonowania Grupy Kapitałowej LOTOS, zgodnie z przyjętymi kryteriami, są ryzyka o charakterze finansowym oraz z obszaru poszukiwań i wydobycia.
System zarządzania ryzykiem korporacyjnym ERM funkcjonuje w Grupie Kapitałowej LOTOS od 2011 r. Ma on na celu wsparcie bezpiecznego funkcjonowania organizacji i osiągnięcia założonych celów strategicznych i operacyjnych. W ramach systemu ustanowiliśmy wewnętrzne standardy postępowania i regulacje. Polityka Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym określa podstawowy zakres odpowiedzialności obowiązujący w systemie oraz główne zasady zarządzania ryzykiem. Wdrożona procedura precyzuje szczegółowy proces i zasady identyfikacji oraz oceny ryzyka, sposobu jego monitorowania i raportowania oraz weryfikacji skuteczności działań ograniczających ryzyko.